Projekt "Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian" powstał w odpowiedzi na małe zaangażowanie zgierzanek i zgierzan w procesy podejmowania decyzji o mieście, sprzyjające izolacji władzy, rządzeniu miastem w oderwaniu od potrzeb mieszkanek i mieszkańców. Niski poziom partycypacji często wynika z niewiedzy, nieznajomości zasad funkcjonowania administracji publicznej, co onieśmiela w zetknięciu z władzą.
Projekt realizuje Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz.
W ramach projektu zostanie stworzona gra "Budżet Miasta" - atrakcyjne narzędzie edukacji obywatelskiej, które przybliży zgierzanom i zgierzankom zasady finansowania miasta. Gra w ciekawy sposób zaprezentuje specyfikę budowy budżetu miasta, skalę wydatków, praktyczną wiedzę na temat działania administracji. Grając w "Budżet Miasta" uczestnicy i uczestniczki sami będą musieli zaplanować budżet na kolejny rok mając do dyspozycji szereg uwarunkowań rozpisanych w instrukcjach. Elementy gry wizualnie odzwierciedlać będą wielkość wydatków jakie miasto ponosi na rzecz różnorodnych instytucji, jakie generuje wpływy, jakie korzyści przynoszą inwestycje, a co niesie za sobą straty. Wszystko to w ujęciu długo i krótko-terminowym, z uwzględnieniem elementów pozafinansowych - takich jak wartość komfortu życia, zadowolenia mieszkańców, wizerunek miasta.
Każdy z graczy ma tak gospodarować majątkiem by miasto nie zbankrutowało i by ludziom żyło się w nim dobrze. Sytuację finansową miasta odzwierciedlają pieniądze, jakość życia mieszkańców - punkty poparcia.
Dzięki zdobytym kompetencjom graczom będzie łatwiej monitorować działania władzy i włączać się w procesy podejmowania decyzji.
Do udziału w rozgrywkach w zintegrowane ze sobą gry - planszową, stojącą grę "ludzie-pionki" oraz grę miejską zostaną zaproszeni uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych, a także dorośli mieszkańcy i mieszkanki miasta. Instruktorami i instruktorkami gry będą słuchacze Zgierskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - organizacji partnerującej w realizacji projektu.
Równolegle do rozgrywek odbywać się będą konsultacje przyszłorocznego budżetu miasta z udziałem zgierzan oraz przedstawienie ich propozycji władzom. Rezultatem będzie zwiększenie świadomości wśród mieszkańców na temat tego jak działa system zarządzania miastem, ich większa aktywność i tym samym większy wpływ społeczności na rządzących.
Wersja uniwersalna gry zostanie rozesłana do organizacji pozarządowych na terenie Polski, które zajmują się edukacją obywatelską i włączeniem społeczności lokalnych w procesy partycypacji publicznej.
Więcej informacji na stronie projektu: zagrajwmiasto.pl
Ilona Majewska
Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz
Projekt "Zagraj w miasto - przez wiedzę do zmian" finansowany z środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO.